Glikozilirani hemoglobin ili HbA1c je produkt vezanja glukoze za hemoglobin. Hemoglobin je dio crvenih krvnih stanica. Prenosi kisik iz pluća do ostatka tijela. HbA1c test pokazuje kolika je bila prosječna količina glukoze vezane za hemoglobin u posljednja tri mjeseca. To je tromjesečni prosjek jer toliko obično žive crvena krvna zrnca. Mnogo je bolji indikator dugoročne kontrole glikemije od određivanja same glukoze u krvi i urinu.
Ako su razine HbA1c visoke, to može biti znak dijabetesa, hroničnog stanja koje može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme, uključujući bolesti srca, bolesti bubrega i oštećenja živaca.
Zbog čega se radi test HbA1c?
- HbA1c test može se koristiti za provjeru dijabetesa ili predijabetesa u odraslih (predijabetes znači da razina šećera u krvi pokazuje da ste u opasnosti od dijabetesa),
- Ako već imate dijabetes, HbA1c test može pomoći u praćenju stanja i razine glukoze,
- Ako imate faktore rizika kao što su: prekomjerna težina ili pretilost, visok krvni pritisak, poroična historija srčanih bolesti, tjelesna neaktivnost.
- Ako imate simptome dijabetesa: pojačanu žeđ, pojačano mokrenje, zamagljen vid, umor, gubitak na tjelesnoj težini.
Šta znače visoke vrijednosti HbA1c?
Visoke vrijednosti ukazuju na:
- Dijabetes (HbA1c od 6,5% ili više)
- Pretilost
- Pušenje
- Anemiju
- Hroničnu bolest (Infekciju H.pylori, hroničnu bolest bubrega)
- Upalu uz povišen CRP
- Probleme sa snom
- Korištenje opijata ili statina (lijekova za regulisanje masnoće u krvi)
- Teški alkoholizam (alkohol sa hemoglobinom stvara produkt poznat kao hemoglobin-acetalaldehid koji se u rezultatima pogrešno interpretira kao povišene vrijednosti HbA1c)
- Bolest jetre (ukoliko su povišene i vrijednosti bilirubina).
Šta znače niske vrijednosti HbA1c?
Niske vrijednosti ukazuju na:
- Gubitak krvi (transfuzija, doniranje krvi, destrukcija eritrocita – hemoliza koja se javlja kod autoimunih bolesti ili tumora)
- Alkoholizam (alkohol može uticati na vezivanje glukoze za hemoglobin i dovesti do sniženih vrijednosti HbA1c)
- Trudnoću (posebno u drugom trimestru)
- Genetske bolesti hemoglobina
- Konzumiranje lijekova i suplemenata kao što su vitamin E, sulfonamidi, hronična upotreba aspirina, lijekovi za tretiranje leukemije i slično.