Interleukini su velika grupa proteina koji učestvuju u imunom odgovoru organizma. Uglavnom ih proizvode T limfociti ili makrofagi, a dijele se prema ulozi koju imaju u zapaljenskim procesima.
IL-6 je protein koji proizvode razne stanice. Spada u grupu molekula koje se nazivaju citokini. Citokini imaju razne uloge u tijelu koje omogućavaju pravilno funkcioniranje imunog sistema. Oni su dio inflamatorne kaskade koja je ključna za koordiniranje i aktiviranje imunološkog odgovora organizma. S obzirom na to, koristi se kao marker aktivacije imunog sistema.
Zbog čega se radi testiranje interleukina 6?
Interleukin 6 ima bitnu ulogu u imunitetu tako što u okviru urođenog imunog odgovora djeluje na jetru da proizvodi proteine akutne faze, C-reaktivni protein (CRP), fibrinogen i amiloid A. Također, ima ključnu ulogu u sazrijevanju B limfocita koji proizvode antitijela u bakterijskim infekcijama. Ima ulogu u regulaciji temperature i normalne funkcije mozga, regeneraciji jetre i metaboličkoj kontroli cijelog organizma.
Interleukin 6 može biti povišen u stanjima: upale, infekcije, autoimunim bolestima, kardiovaskularnim bolestima i u nekim karcinomima.
Šta znače povišene vrijednosti IL-6?
Povišene koncentracije IL-6 prisutne su kod:
- Stanja akutne i hronične infekcije,
- Sepse,
- Hroničnih zapaljenskih bolesti (reumatoidni artritis, sistemski lupus, zapaljenske bolesti crijeva).
Posebna važnost određivanja je u stanjima akutne infekcije kao što je akutna upala gušterače jer dostiže najveći nivo značajno brže (nakon 12-24h) nego koncentracija CRP-a (48-72h).
Povišene vrijednosti IL-6 su relevantne u mnogim procesima bolesti kao što su:
- Dijabetes,
- Ateroskleroza,
- Rak prostate,
- Oštećenja tkiva, poput opekotina,
- Rrtopedskih povreda .
Šta znače snižene vrijednosti interleukina 6?
Prema istraživanjima niske serumske razine interleukina 6 smatraju se prediktivnim markerom recidiva hepatocelularnog karcinoma nakon operacije kod pacijenata koji boluju od hepatitisa B. Ova saznanja još nisu potvrđena velikim studijima i koriste se u pretkliničkim istraživanjima.
Referentne vrijednosti
Od 0 do 43.5 pg/ml.