Test mjerenja kreatinina podrazumijeva mjerenje funkcije bubrega, odnosno kako bubrezi filtriraju raspadne produkte iz krvi. Mjerenje kreatinina može se vršiti iz krvi ili urina. Kreatinin je raspadni produkt koji nastaje u mišićima u sklopu njihove normalne svakodnevne aktivnosti. U normalnim
uslovima, bubrezi filtriraju kreatinin iz krvi i omogućavaju njegovo izlučivanje urinom.
Ukoliko postoji problem sa bubrezima dolazi do odstupanja nivoa kreatinina od normalnih vrijednosti u krvi ili urinu, tako da njegova funkcija jeste u dijagnostici bubrežnih oboljenja, za procjenu glomerularne filtracije (klirens kreatinina), te praćenje dijaliznih pacijenata.
Zbog čega se radi nalaz kreatinina?
- Test se koristi za procjenu funkcije bubrega (obično se mjerenje kreatinina vrši zajedno sa drugim testovima
za procjenu bubrega – urea) - Ukoliko osoba ima simptome koji upućuju na bolest bubrega trebalo bi izmjeriti vrijednosti kreatinina (neki od tih simptoma su osjećaj slabosti, umor, konfuzija, mučnina, kratkoća daha, iregularni srčani otkucaji, otok u predjelu oka (podbuhlost), otok nogu, smanjen apetit, učestalo i bolno mokrenje, urin u kojem ima krvi ili je pjenušav),
- Ukoliko neko u porodici ima bolest bubrega preporučuje se uraditi mjerenje kreatinina (riziko faktori koji predisponiraju za bolest bubrega su visok krvni pritisak, pozitivna porodična historija bubrežnog oboljenja te diabetes mellitus tip 1 ili 2).
Šta znače povišene vrijednosti kreatinina u krvi?
Visoka razina kreatinina u krvi upućuje na bolest bubrega, odnosno na narušenu bubrežnu funkciju.
Najčešće visoke razine nalazimo kod:
- Autoimunih bolesti,
- Bakterijske infekcije bubrega (pijelonefritis),
- Bubrežne bolesti/insuficijenicije (akutne ili hronične),
- Opstrukcije urinarnog trakta,
- Srčane insuficijencije,
- Kod komplikacija dijabetesa.
Visoke vrijednosti ne znače uvijek bolest bubrega. Povišene vrijednosti mogu biti u slučaju:
- Trudnoće,
- Intenzivnog vježbanja,
- Upotrebe nekih lijekova (antibiotici – vankomicin, rifampicin, aminoglikozidi, hemoterapijski lijekovi, litijum, inhibitori protonske pumpe, statini, ACEinhibitori) koji podižu vrijednosti kreatinina.
Šta znače snižene vrijednosti kreatinina?
Niže vrijednosti kreatinina prisutne su kod osoba malene mišićne mase (mišićna distrofija),
kahektičnih i starijih osoba.
Referentne vrijednosti kreatinina u krvi
74.3 – 107 µmol/L
Referentne vrijednosti kreatinina u urinu
8.4 – 25.9 µmol/u 24-časnom urinu za muškarce
5.3 – 14.9 µmol/u 24-časnom urinu za žene
Mjerenje vrijednosti kreatinina u urinu zajedno sa serumskim mjerenjem kreatinina koristi se za procjenu bubrežne funkcije kroz određivanje glomerularne filtracije.
Sve navedene informacije služe u svrhu informiranja, a za konkretne interpretacije nalaza preporučujemo da se obratite Vašem liječniku ili drugim osobama sa stručnim znanjem.