Lupus antikoagulans (LAs) antitijela predstavljaju autoantitijela usmjerena prema proteinima vezanim za fosfolipide kao što su beta-2 glikoprotein 1, protrombin i trombomodulin. To su antifosfolipidna antitijela, odnosno grupa autoantitijela povezana sa učestalom pojavom neobjašnjene tromboze, ponavljam pobačajima te trombocitopenijom.
Iako se LA javlja kod ljudi sa dijagnozom SLE (sistemskog eritematoznog lupusa) često se detektiraju kod pojedinaca koji nemaju dokazanu imunu bolest u pozadini. Druge autoimune bolesti (upalna bolest crijeva, infekcije, tumori, pacijenti koji su koristili amoksicilin, fenitoin, kinin) također, povezane su sa pojavom LA.
S obzirom na to da je antifosfolipidno atitijelo, LAs dovodi do prolongiranog o fosfolipidima ovisnog testa zgrušavanja kao što je aPTT. Ukoliko su vrijednosti aktiviranog parcijalnog tromboplastinskog vremena normalne koristit će se drugi lupus antikoagulans test.
Zbog čega se vrši testiranje LA1 i LA2?
- Neko ima neobjašnjive krvne ugruške u veni ili arteriji (simptomi i znakovi mogu biti od bola, otoka, diskoloracije noge u slučaju DVT, do umora, znojenja i ubrzanog disanja kod plućne tromboembolije)
- Osoba koja ima simptome i znakove antifosfolipidng sindroma, koji su slični gore spomenutim
- Žena koja ima ponavljane pobačaje
- Osoba koja ima neobjašnjeno prolongirano aPPT.
Lupus antikoagulans se ne koristi u dijagnostici i praćenju sistemskog eritemskog lupusa koje je hronično autoimuno oboljenje poznatije kao lupus.
Šta znače povišene vrijednosti LA1?
- Sumnja na antifosfolipidni sindrom
- Poremećen normalan sistem zgrušavanja krvi koji dovodi do ozbiljnih posljedica.
Šta znače snižene vrijednosti LA1?
Vrijednosti ispod referentnog intervala nemaju naročit značaj.
Referentne vrijednosti:
20-39 g/L.