Đumbir (lat. Zingiber officinale) je tropska začinska biljka. Unazad 3 hiljade godina uzgaja se u tropskoj Aziji, a danas je njegov glavni proizvodžač Indija. Stari Grci su toliko cijenili đumbir zbog dobrobiti za probavu da su ga dodavali hljebu, te je tako nastao prvi hljeb od đumbira “ginger bread” (1). Nota egzotičnosti i orijentalnosti izdvaja ga od dobro poznatih mediteranskih začina. Ima ugodan miris. dok je ukus oštar, jak i ljut.
Šta sadrži đumbir?
Ljekovita svojstva đumbira potiču od njegovih bioaktivnih komponenti poznatih pod nazivom gingerol i shogaol (2). Makronutrijenti su zastupljeni u sljedećim količinama; ugljikohidrati 18 grama, proteini 1,8 grama i masti 0,8 grama (izraženo na 100 grama đumbira), a bogat je i mikronutrijentima naročito kalijumom, bakrom, fosforom, magnezijumom, željezom, vitaminom B6 i vitaminom C. Nutritivna vrijednost đumbira na 100 grama je 80 kcal.
U koje svrhe i kako se koristi đumbir?
U ljekovite svrhe koristi se korijen biljke i to kao svjež, osušen, u prahu i u obliku ulja. Uobičajena doza je 100 do 200 mg standardiziranog ekstrakta u obliku tableta ili kapsula, 1 do 2 grama svježeg đumbira u prahu ili kriška svježeg đumbira duga oko 1,25 cm (1). Njegova svojstva pomažu kod mnogih stanja i bolesti, što je razlog da se đumbir uvrsti u svakodnevnu prehranu. Efikasan je kod sljedećih stanja:
1. Ublažavanje mučnine, vrtoglavice, nadutosti
Za ublažavanje mučnine, vrtoglavice, nadutosti preporučuje se uzimanje preparata đumbira tri puta na dan ili svaka četiri sata ukoliko je potrebno (1).
2. Đumbir smanjuje bol u skeletnim mišićima nakon fizičke aktivnosti
Dnevna konzumacija đumbira u iznosu od 2 grama rezultira umjerenim do velikim smanjenjem bolova u mišićima nakon fizičke aktivnosti (3). U istoj studiji koja je rađena na 40 volontera takođe je dokazano da je efekat sirovog i termički obrađenog đumbira identičan. Smatra da se da ovaj učinak potiče od protuupalnog dejstva đumbira (4). Preporučuje se svakodnevna primjena sportašima kako bi smanjili bolnost i umor nakon iscrpnih treninga.
3. Pomaže u smanjivanju menstrualnih bolova
Studija je rađena na 150 studentica starosne dobi iznad 18 godina, iz studentskih domova dva medicinska univerziteta, koje pate od primarne dismenoreje. Podijeljene se u tri grupe, jedna grupa je uzimala 250 mg đumbira u prahu u obliku kapsula četiri puta dnevno, 3 dana od početka menstrualnog krvarenja, dok su ostale dvije grupe uzimale mefenaminsku kiselinu u dozi od 250 mg ili ibuprofen u dozi od 400 mg po istom protokolu. Na kraju tretmana smanjena je dismenoreja, bez razlike u efikasnosti tretmana i smanjenja boli u sve tri grupe studentica (5). Tokom studije nuspojave nisu evidentirane, što govori o sigurnosti primjene preparata đumbira.
4. Đumbir pokazuje protuupalni efekat kod osteoartitisa
Osteoartritis je najčešći oblik artritisa obilježenim degenerativnim promjenama na zglobovima. U kontrolisanoj studiji na 247 ispitanika koji boluju od osteoartritisa koljena dokazano je znantno smanjenje boli i manju potrebu za korištenjem analgetika (6). Osim sistemskog, đumbir ima i lokalno dejstvo. Obloge od đumbira povećavaju pokretljivost i funkcionalnost pacijenata sa osteroatritisom, reducirajući bolnost zglobova.
5. Olakšava simptome prehlade i gripe
Ovaj učinak temelji se na njegovom protuupalnom dejstvu koji bi mogao biti koristan za opuštanje malih dišnih puteva kod bronhitisa i gripe. Prijedlog je popiti četiri šoljice čaja od đumbira na dan, kako bi ublažili simptome prehlade (1).
6. Ublažava hronične probavne smetnje
Gastropareza je otežano pražnjenje želučanog sadržaja u početni dio tankog crijeva (duodenum) usljed smanjenog motiliteta želuca (7). Simptomi varijaju, ali najčešći su povraćanje, nadustost, epigastrična bol, distenzija abdomena i rani osjećaj sitosti. Uzrok je najčešće nepoznat, a nastaje i usljed oštećenja n.vagusa, kod osoba oboljelih od dijabetesa, nakon operacija, a česta je pojava kod osoba oboljelih od Multiple skleroze i Parkinosove bolesti (7). Savjeti za prehranu kod gastropareze su uzimati manje obilne, a češće obroke, dobro prožvakati hranu, ne uzimati krutu i jako masnu hranu i ne pretjerivati sa unosom vlakana. Korisno je prošetati nakon obroka ili barem ostati u uspravnom položaju sat vremena nakon jela (8). Đumbir stimulira pražnjenje crijeva i antralne kontrakcije u osoba koje pate od dispeptičnih tegoba. Doza od 1,2 grama đumbira u prahu, uzetog prije obroka, kod zdravih ljudi ubrzaće pražnjenje crijeva za čak 50% (9).
7. Đumbir snižava nivo šećera u krvi
Istraživanja vezana za antidijabetski efekat đumbira su relativno mlada, ali obećavajuća. Studija je sprovedena 2015. godine na 41 ispitaniku koji boluju od dijabetesa tipa 2, u trajanju od 12 sedmica. Pacijenti su dnevno uzimali 2 grama đumbira u prahu. Rezultati su bili sljedeći; nivo glikemije je snižen za 12%, a HbA1C za 10% (10). Đumbir pokazuje svoje antidijabetske efekte povećanjem inzulinske osjetljivosti, zaštitom beta ćelija pankreasa, smanjuje nakupljanje masti i smanjuje oksidativni stres. Zahvaljujući tome, ima zaštitne efekte na neke od komplikacija dijabetesa, naročito katarakte i dijabetičke nefropatije djelujući kao antioksidans(11).
Preporuke
Koristite đumbir u obliku čaja, svježeg praha ili svježe kriške kako biste ubrzali probavu, smanjili mučninu, olakšali bol u mišićima nakon fizičke aktivnosti, olakšali simptome prehlade i smanjili razinu šečera u krvi.